Żywa edukacja

Klasa 3 B uczestniczyła w cyklu spotkań z biologiem z Uniwersytetu Zielonogórskiego, panem doktorem Sebastianem Pilichowskim.
Tematem pierwszego spotkania było zagadnienie: ,,Dokarmiać, czy nie dokarmiać ?” Zajęcia poświęcone były ogólnie pojętej pomocy zwierzętom, szczególnie zimą. Czy karmienie ptaków chlebem jest szkodliwe? Czy powinniśmy interweniować, dokarmiać ptaki i inne dzikie zwierzęta? Jak umieścić karmnik, aby ptaki bezpiecznie w nim żerowały? Czym i jak karmić? Czy wszystkie ptaki odlatują na zimę? Jak prawidłowo zawieszać budki lęgowe, do czego służą i czy potrzebne jest, aby je rozmieszczać. Poruszono i przedyskutowano z uczniami bardzo ciekawe tematy.
Tematem kolejnego spotkania były: ,,Problemy ekologiczne, czyli ekologia, ochrona środowiska i przyrody”. Gdy przyjrzymy się rozmaitym produktom w naszym otoczeniu, zauważymy, że niemal wszystko może dziś być „ekologiczne”. Czym właściwie jest ekologia i czy termin ten nie jest nadużywany? Czym się różni ekologia, ochrona środowiska i przyrody? Jakie działania ludzkie stwarzają poważne zagrożenia dla ochrony gatunkowej organizmów? Czym jest fragmentacja środowiska i jakie niesie ze sobą konsekwencje?
Pełną wrażeń i ciekawostek  trzecią lekcję ,,Strach przed zwierzętami” mieli uczniowie właśnie dzisiaj. Czy strach jest dobry? Czy zwierząt należy się bać? Dlaczego boimy się zwierząt, szczególnie bezkręgowców oraz gadów?  W zajęciach ,,wzięło udział” kilka gatunków żywych bezkręgowców.
Przed uczniami ostatnie spotkanie na temat: ,,Owad, nie robak”. Czy owad i robak oznacza to samo? Jak poznać, że zwierzę jest owadem? Czy rola owadów w przyrodzie jest istotna? Owady jako najbardziej bioróżnorodna grupa zwierząt. Relacje owadów z innymi organizmami. Czy komary są potrzebne?
Scroll to Top