Archiwum kategorii: Biblioteka

Myślę, więc czytam -czytam , więc myślę

Serdecznie zachęcamy do udziału  uczniów w ogólnopolskim konkursie „Myślę, więc czytam – czytam, więc myślę” organizowanym przez młodzież z Akademii Młodzieżowej działającej w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów w wieku 13-19 lat. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej w całej Polsce,                                                                                                                              • Konkurs polega na rozwiązaniu 3 zagadek dotyczących lektur szkolnych zawartych w krótkich filmach nagranych przez młodzież z Akademii Młodzieżowej. 
• Filmy będą publikowane na funpage’u Akademii Młodzieżowej na Facebooku oraz na kanale Telewizji Akademii Młodzieżowej na Youtube co drugi dzień. Pierwszy z nich pojawi się 16 listopada 2020 r. o godz. 20.00., ostatni 20 listopada 2020 r. o godz. 20.00.
• Wygrywa ten, kto w najkrótszym czasie dobrze rozwiąże wszystkie zagadki filmowe.
• Do wygrania 3 nagrody w postaci kart podarunkowych do wykorzystania na materiały edukacyjne w sklepach sieci Empik
1 nagroda o wartości 300 zł
2 nagroda o wartości 200 zł
 3 nagroda o wartości 100 zł     oraz 37 nagród książkowych.

http://konkurs.akademiamlodziezowa.pl/?nltr=MTc7MzkwODc7aHR0cDovL2tvbmt1cnMuYWthZGVtaWFtbG9kemllem93YS5wbC87OzQ1YWZlNDk2MjI4MzI5ZTFhNzE3OTIxYjQ0NGJhYjBh

Biblioteka przypomina

Przypominamy uczniom klas I-VIII, którzy od poniedziałku nie będą mogli korzystać  z naszych zbiorów w sposób tradycyjny, że w naszej online bibliotece mamy dla was sporo pozycji.  Zachęcam gorąco do skorzystania z naszej oferty,  znajdziecie tam z pewnością mnóstwo interesujących książek.         

Propozycja na czas pandemii

Propozycja WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze na czas  epidemii. Jeżeli macie chwilę czasu, to zachęcam uczniów i nauczycieli, do wzięcia udziału w spotkaniach autorskich online z autorami literatury dziecięcej i młodzieżowej, np. indywidualnie lub do wyświetlenia w trakcie lekcji.
Spotkanie online z Pawłem Beręsewiczem na kanale FB Biblioteki Norwida będzie można obejrzeć 17 listopada o godz. 12.00
Spotkanie online z Rafałem Witkiem na kanale FB Biblioteki Norwida będzie można obejrzeć 9 grudnia o godz. 12.00
https://www.facebook.com/biblioteka.norwida

Pasowanie na czytelnika

Na przełomie października i listopada odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do odwiedzania biblioteki szkolnej, wypożyczania książek, wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych, a przede wszystkim wprowadzenie w magiczny świat bajek, baśni, opowieści…
Uczniowie zapoznali się ze zbiorami biblioteki, regulaminem, zasadami udostępniania księgozbioru.
Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i jakie korzyści płyną z ich czytania. Pierwszoklasiści odgadywali bajkowe zagadki, tutaj okazali się świetnymi znawcami popularnych baśni i bajek. Słuchali i zapamiętywali prośby książki. Na zakończenie spotkania złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Po pasowaniu mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być  na długo zapamiętana. W tym roku uczniowie podczas uroczystości pasowania, otrzymali wyjątkowy prezent. Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka- wielki człowiek”, przygotował dla uczniów klas pierwszych Wyprawki Czytelnicze. W skład wyprawek wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów ”Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Projekt ma na celu – rozbudzać w dzieciach miłość do czytania, zachęcić rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi, przypominać o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Życzymy naszym uczniom i ich rodzicom wspaniałej zabawy z książką.
                                                                         Małgorzata Moroz

Dzień bajkowego misia

W październiku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bajkowego Misia.  Z tej okazji uczniowie z klas  I-III  wzięli  udział w konkursie literacko-plastycznym. Dzieci z klas pierwszych i  drugich  tworzyły portrety swoich ulubionych bajkowych misiów, natomiast uczniowie klas trzecich  rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się wiedzą na temat życia i zwyczajów  niedźwiedzi  brunatnych oraz bajkowych  misiów. Uczniowie wykonali piękne prace  plastyczne, świetnie też  odpowiadali na pytanie w teście.  Jury  oceniło prace plastyczne i wyróżniło cztery z nich:                                                                                    Mai Piątak  2b,  Izabeli Stelmach 1c,   Filipa Wiśniewski 2a i Alicja Radczyc 2a.

W części literackiej konkursu nagrodzono  trzech uczniów: I miejsce zdobył  Oliwer Blumkowski 3c, II miejsce – Piotr Lis 3c,  III miejsce – Maja Pawłowska 3a.

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

    Organizatorki: M. Moroz i M. Sommer-Gibowska

Bezpieczeństwo w internecie

   Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy w sieci. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, co ich dzieci robią w Internecie, bo najmłodsi użytkownicy często to przed nimi skrzętnie ukrywają. Ale pamiętajcie, że Internet to nie tylko kopalnia wiedzy czy sposób na rozrywkę, ale także miejsce pełne zagrożeń.                                                                          Oto 10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu:
 1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego,
 2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,
 3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci,
 4. Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail,
 5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć,
 6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych,
 7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter, znaków i cyfr,
 8. Czytaj regulaminy,
 9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL,
 10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.                                                                                                     Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście.                                       
 11. W sytuacji zagrożenia on-line poproś o pomoc zaufaną osobę dorosłą. Możesz też zadzwonić pod bezpłatny numer 116 111 (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży).                 Poznaj bezpieczny Internet i wejdź na stronę:  Sieciaki.pl, to edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w Internecie,  to filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne.                                                                                                               
 

Okładka

Konkurs.
Pojawiły się już pierwsze projekty okładek📙📘📗– dzisiaj prezentujemy oryginalne prace Oliwiera z 5a      Nikodema    z       5d i  Dawida z 4a   Przypominamy o    konkursie     i zapraszamy wszystkich uczniów do pokazania swoich plastycznych umiejętności. ✏🎨🖌️🖍️

Jak powstaje książka?

Ciekawa propozycja dla naszych najmłodszych uczniów- kliknij w ten link, a dowiesz się: jak powstaje książka 📖, poznasz ciekawostki o niej, możesz rozwiązać quiz, posłuchać piosenek🎵🎶, obejrzeć bajkę ekologiczną ♻, bajkę o Maszy i niedźwiedziu🐻, możesz też uczestniczyć w przyrodniczych wędrówkach Skrzata Borówki 🐜🐞🌻🌾 Zapraszamy 😊

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fview.genial.ly%2F5ea2eaf26489ab0dc229af84%2Fpresentation-jak-powstaje-ksiazka%3Ffbclid%3DIwAR0qXW-B050ZLF1Q9e8YTl9sV1HHkk9ySZ_BHw5ak4GxcgwXxC65TemSmXY&h=AT1EJyiQisuOey6eLkBZXPPnuIaz8L8tfrm5WO7b-8RaaC-8INTpk1GyUhTD4xCZyCdeyx7XAVuqzpgBfb1jwaqhTFv742cXTDCi4BFPftDtjNM-SdKft3LfXCp3OsqF23ZgIw