W grudniu został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny „Moje Bullerbyn”. Organizatorem wydarzenia skierowanego do uczniów zielonogórskich szkół podstawowych była WiMBP Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży .Konkurs objęła patronatem Edyta Jungowska. Fundatorem nagród – audiobooka i pocztówki z autografem Edyty Jungowskiej było Wydawnictwo Jung -Off-Ska. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 12 uczniów. Prace konkursowe były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 2-5 i 6-8. Zadaniem uczestników było zilustrowanie ulubionej sceny z książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren w dowolnej technice plastycznej.
Nasi uczniowie spisali się fantastycznie! Wśród uczniów klas 2-5 Kasia Foczpaniak z klasy 4b i Oliwia Krupko z klasy 3b zdobyły wyróżnienia, natomiast w starszej grupie wiekowej I miejsce zdobyła Laura Wiktorska z klasy 7a, II miejsce Daria Tatarynowicz z 6c, a wyróżnienieKlaudia Strzała z klasy 7a. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje. Koordynatorką konkursu była Małgorzata Moroz.
To już kolejne spotkanie w bibliotece szkolnej w tym roku. Dzisiaj uczniowie klas pierwszych otrzymali wyjątkowy prezent. Instytut Książki, w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, przygotował dla uczniów klas pierwszych Wyprawki Czytelnicze. W skład wyprawek wchodzą: książka „Pierwsze abecadło” oraz broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów ”Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Projekt ma na celu rozbudzać w dzieciach miłość do czytania, zachęcić rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi. Książka zaprasza do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy, a następnie zdania, wiersze, a potem całe książki, takie jak ta, którą dzisiaj dostali. Okazuje się, że te 20 kilka liter, może opowiedzieć właściwe wszystko. Życzymy naszym uczniom i ich rodzicom wspaniałej zabawy z książką. Zapraszam na przygodę z literaturą. Mam nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Dnia, 16 listopada 2022 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w uroczystym pasowaniu na czytelników biblioteki szkolnej i zostali oficjalnie przyjęci do jej grona. To ważny dzień, na który uczniowie zawsze czekają z utęsknieniem. Głównym celem uroczystości jest przede wszystkim wprowadzenie dzieci w zaczarowany świat bajek, baśni, opowieści, rozbudzenie chęci sięgania po książki, oraz pokazanie dzieciom biblioteki. Pierwszaki uczestniczyły w przedstawieniu, przygotowanym na tę okazję przez uczennice z klasy 4b. Podczas części artystycznej, dzieci musiały się wykazać znajomością bajek i bajkowych postaci, z rozsypywanki literowej układały kolorowy alfabet, słuchały i zapamiętywały prośby książki. Na zakończenie spotkania, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i zakładki, a Królowa Książka pasowała ich na czytelników biblioteki szkolnej.
7 czerwca w naszej szkole został rozstrzygnięty szkolny konkurs dla klas czwartych pt.“ Legendy zielonogórskie. Smocze łzy”. Czwartoklasiści musieli wykazać się znajomością legend napisanych przez Jarosława i Radosława Skorulskich. Zwycięzcą w konkursie został Oliwer Blumkowski z klasy 4C, drugie miejsce zajęła Elena Kamińska z klasy 4B, a trzecią lokatę zdobyła Julia Sobień z klasy 4C. Finał konkursu uświetniła obecność autora legend, pana Jarosława Skorulskiego, który opowiadał bardzo dużo ciekawych historii dotyczących bohaterów “Smoczych łez” oraz miejsc, w których rozgrywa się ich akcja. Można było się również dowiedzieć, gdzie na żywo da się spotkać smoka. W czasie spotkania padło mnóstwo pytań dotyczących legend zielonogórskich. Pan Skorulski zapowiedział, że być może powstanie drugi tom… Też chętnie przeczytamy!
W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z Miejskich Przedszkoli nr 9 i 30 odwiedziły szkolną bibliotekę. Dzieci z grupy „Sówek”, Fasolek” i „Nutek” poznały historię Teatrzyku Kamishibai – wywodzącej się z Japonii sztuki głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Poznały zwierzęta mieszkające w Puszczy Białowieskiej , dociekliwego Rysia Rudka, Mądrą Sowę, inżyniera Stefana Łosia oraz indiańskiego strażnika Puszczy Amazońskiej. Dowiedziały się, dlaczego zwierzaki musiały zamieszkać w bloku Maćka i co może się stać, jeżeli ludzie przestaną dbać o ochronę przyrody. „Fasolki” zobaczyły, jak wygląda lekcja języka polskiego w klasie 8c, a „Sówki” wzięły udział w ćwiczeniach ewakuacyjnych. W czasie tej wizyty atrakcji nie brakowało 🙂 …
Z przedszkolakami spotkamy się ponownie już w przyszłym miesiącu. Zapraszamy!!
23 kwietnia, obchodzimy, to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Celem tego święta, jest promocja czytelnictwa oraz przypomnienie o tym, jak ważne w życiu każdego człowieka jest czytanie książek. Światowy Dzień Książki, to święto pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia. Jest to również święto czytelników, którzy kochają książki i czytanie. Dzień Książki to kolejne święto warte naszej uwagi. Dlaczego? O walorach książek nie trzeba nikogo przekonywać. Możliwość poznawania historii spisanych na książkowych stronach, to przywilej i przyjemność, a także przygoda. Czasem – ucieczka od rzeczywistości. Czasem –prawdziwa podróż po krainie fantazji. Czasem – nawet przyczyna zmian w naszym myśleniu i działaniu. To źródło wiedzy. Dzięki książkom możemy rozwijać wyobraźnię, wrażliwość, rozbudzać zainteresowania i emocje, kształtować osobowość i pięknie się wysławiać.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, proponujemy wszystkim uczniom naszej szkoły dobrą zabawę i ciekawe spędzenie wolnego czasu. Zapraszamy do aplikacji genialny(linki poniżej), gdzie będziecie mogli rozwiązywać zagadki, quizy, łamigłówki, zobaczyć jak powstaje książka oraz najpiękniejsze biblioteki świata… Zapraszamy Was również do kreatywnej zabawy.
Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie , że jesteście pisarzami… Wymyślcie krainę, o której chcielibyście napisać, nadajcie jej ciekawą nazwę, stwórzcie mieszkańca tej krainy i tytuł dla opowiadania.
Dla uczniów starszych proponujemy zaprojektowanie okładki, wymyślonej przez siebie książki. Natomiast młodszych uczniów zachęcamy do stworzenie pracy plastycznej, przedstawiającej wymyśloną krainę lub jej mieszkańca.
Na wasze prace czekamy do 10 maja w bibliotece szkolnej. Format i technika wykonania pracy są dowolne.( z tyłu pracy umieść tytuł wymyślonej opowieści, nazwę krainy i imię jej mieszkańca).
Podczas uroczystości pasowania na czytelnika, uczniowie klas pierwszych otrzymali wyjątkowy prezent – wyprawki czytelnicze, w skład których wchodzi, miedzy innymi, kreatywny alfabet (plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania). Dzieci dopiero uczą się liter, odkrywają ich urodę, patrzą jak wyglądają, słyszą ich brzmienie, uczą się ich pisać. Zaprosiłam pierwszaków do świetnej zabawy. Uczniowie zafascynowani kształtami liter i tym co można nimi przedstawić, próbowali samodzielnie tworzyć bajkowe rysunki z wybranej przez siebie literki. Wykazali się ogromną kreatywnością w tworzeniu kolorowego alfabetu, doskonale się przy tym bawiąc.
W szkolnej galerii, można obejrzeć kolorowe literki, stworzone przez naszych kreatywnych pierwszaków. Zapraszam Małgorzata Moroz
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 25 listopada 2021 r. uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki szkolnej. To ważny dzień, na który uczniowie zawsze czekają z utęsknieniem. Głównym celem uroczystości jest nie tylko pokazanie dzieciom biblioteki, ale przede wszystkim wprowadzenie ich w zaczarowany świat bajek, baśni, opowieści, rozbudzenie chęci sięgania po książki oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Specjalnie na tę okazję uczennice z klasy 5c, przygotowały krótką część artystyczną, podczas której dzieci musiały wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradziły sobie na szóstkę. Z rozsypywani literowej układały kolorowy alfabet, słuchały i zapamiętywały prośby książki. Po takim wprowadzeniu, uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na zakończenie spotkania złożyli uroczyste przyrzeczenie, a Królowa Książka pasowała ich na czytelników biblioteki szkolnej.
Podczas uroczystości pasowania, uczniowie otrzymali wyjątkowy prezent. Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka- wielki człowiek”, przygotował dla uczniów klas pierwszych Wyprawki Czytelnicze. W skład wyprawek wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów ”Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Projekt ma na celu – rozbudzać w dzieciach miłość do czytania, zachęcić rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi. Życzymy naszym uczniom i ich rodzicom wspaniałej zabawy z książką. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną, to wyjątkowa uroczystość, która powinna być na długo zapamiętana. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.