Archiwum kategorii: Biblioteka

PRZERWA NA CZYTANIE

Staramy się promować czytelnictwo i miłość do książek przez różne akcje i wydarzenia czytelnicze, dlatego i tym razem z ogromną przyjemnością spróbowaliśmy pobić rekord w czytaniu na przerwie. To już druga relacja z tego wydarzenia. Czytaliśmy na korytarzach, schodach, boisku, placu zabaw, w salce korekcyjnej, klasach i bibliotece. Jednym słowem czytano wszędzie. Czytali uczniowie, nauczyciele, pani sekretarka, panie kucharki, pani kadrowa, księgowa – czytała cała społeczność szkolna. Cieszymy się, że udało nam się być częścią tak wielkiego wydarzenia czytelniczego. Pokazaliście, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność. Brawa dla wszystkich👏👏👏 Serdecznie dziękujemy😊 Małgorzata Moroz

 

„SMOCZE ŁZY”

W czerwcu , jak co roku w naszej szkole odbył się szkolny
konkurs dla klas czwartych pt.“ Legendy zielonogórskie. Smocze łzy”. W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Czwartoklasiści musieli wykazać się znajomością    legend     napisanych    przez  Jarosława i Radosława Skorulskich.
Zwycięzcą w konkursie został Eryk Marszałek, II miejsce zdobyła Anna Marciniak, a trzecią lokatę zdobył Natan Czajko, wszyscy uczniowie z klasy 4b.
Gratulujemy!!!

„PIĘKNIE CZYTAM…”

Uczennica naszej szkoły Svidrytskaya Mayia z klasy 1b została wyróżniona w szkolnym konkursie „Pięknie czytam…”  Reprezentowała naszą szkolę w XXIV międzyszkolnym Przeglądzie Mistrza Pięknego Czytania pt.” Na tropie Mistrzów”; organizowanym przez WiMBP. Mayia została wicemistrzynią konkursu w kategorii klas      I-III. Podczas Gali Wręczenia Nagród laureaci mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych Pawłem Wakułą.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

KONKURS PLASTYCZNY „ZWIERZĘTA PANA BRZECHWY”

We wtorek 30 maja mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole laureatów międzyszkolnego konkursu plastycznego pt. ” Zwierzęta pana Brzechwy” .Konkurs został zorganizowany w maju, gdyż jest to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu, w tym miesiącu obchodzony jest również „Tydzień Bibliotek”- ogólnopolska akcja czytelnictwa organizowana od 2004 r. Na konkurs wpłynęło 160 prac z zielonogórskich szkół. Jury miało trudny orzech do zgryzienia wybierając najlepsze prace. O wyborze zdecydowała samodzielność w wykonaniu pracy, estetyka i wrażenie ogólne. Większość prac zawisła w „Naszej Galerii” SP 17, na którą serdecznie zapraszamy. Rozdanie nagród umilił nam występ klasy 3b, która realizuje innowację pedagogiczną pod tym samym tytułem. Klasa zaprezentowała nam wiersze Jana Brzechwy oraz utwory z „Akademii Pana Kleksa”. A oto laureaci konkursu:
I miejsce  LEON GWARA kl.1a  SP nr 8
I miejsce  MIKOŁAJ CISZEWSKI kl.1c SP nr 17
II miejsce  EWA WOJTKOWIAK kl.2a SP nr 8
II miejsce  LENA PUSZKARSKA kl.3c SP nr 7
III miejsce  JUKUB FIEDOROWICZ kl.2b SP nr 21
Wyróżnienie  ZUZANNA ŻYCHLIŃSKA kl.3c SP nr18
Wyróżnienie  ADAM DMYTRUK kl.2d  ZE nr 6 Przylep

 

 
 

PIĘKNIE CZYTAM

Wyniki szkolnego konkursu „Pięknie czytam…”
W corocznym konkursie „Pięknie Czytam…”, wzięło udział 65 uczniów z klas I-VIII. Konkurs był oceniany w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI i VII-VIII. W tym roku, dzieci czytały fragmenty książek Grzegorza Kasdepke(I-III) i Andrzeja Maleszki(IV-VIII). Uczniowie losowali książkę, z której czytali wybrany przez komisję fragment, czas prezentacji wynosił 2 minuty. Jury oceniało uczestników konkursu, zwracając uwagę na płynność czytania, poprawność odczytu, walory artystyczne, estetyczne i kreatywność. Uczniowie wybrani przez jury będą reprezentować naszą szkołę w XXIV Przeglądzie: „Mistrz Pięknego Czytania”, organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze.
Nagrodzeni uczniowie klasy I-III:
Wojciech Grędziński 2a
Patryk Jankowski 3b
Joanna Sochacka 1c
Wyróżnienia: Maria Markulak 3c i Maja Svidrytskaya 1b
Nagrodzeni uczniowie klasy IV- VI:
Hanna Dobrzyńska 6b
Nela Cwojdzińska 6b
Franciszek  Masklak 6b
Wyróżnienia: Lena Kaszuba 6a, Aleksander Szatkowski 5b i Maja Jeżychowska 5c.
Nagrodzeni uczniowie klasy VII- VIII:
Fabian Umiastowski  8c
Michał Hibner 8b
Serdeczne gratulacje!!!
Organizatorki konkursu: Małgorzata Moroz i Iwona Perwińska

„CZYTAM SOBIE.PIERWSZA KLASA”

„Czytam sobie 10 lat!”. „Czytam sobie. Pierwsza Klasa!”                 Biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Czytam            sobie          10 lat!”.  „Czytam     sobie.                Pierwsza            Klasa!” i realizowała jego zadania z udziałem uczniów kl. I b.  Projekt trwał od listopada 2022 r. do marca 2023 r. Głównym celem naszych działań było  budowanie w uczniach pasji czytelniczej poprzez różne zabawy i aktywności z książką,  zachęcałyśmy ich również do samodzielnego głośnego czytania, uważnego słuchania i  rozumienia czytanego tekstu Chciałyśmy pokazać naszym uczniom, że czas spędzony z  książką nie kończy się (ani nie zaczyna) na CZYTANIU jej i że może być przyjemny,  aktywny i twórczy. Był to idealny moment, by zmienić utarte czytelnicze szlaki, pozwolić  spojrzeć na czytanie jak na zabawę i poeksperymentować wspólnie w tym obszarze.  Podczas zabaw z książką dzieci korzystały z serii „Czytam sobie: „Wielki skarb” pod  hasłem „Wodomocni – odkrywamy moc wody”, „Awantura na śmietniku” pod hasłem „Jak  zapobiec awanturze na śmietniku” i „Szkoła na Dobrej” czyli „Dlaczego dźwięki mogą  boleć”.  Dzieci dowiedziały się, że słodkiej wody mamy na ziemi bardzo mało, dlatego powinnyśmy  ją oszczędzać i nie zanieczyszczać jej. Poszerzyli swoją wiedzę o segregacji śmieci  i recyklingu. Zajęcia pomogły również poznać i zaakceptować inność, pozwoliły uwrażliwić  dzieci na potrzeby innych osób.  Uczniowie mieli możliwość działania w oparciu o konkretne książki, wykonali wiele prac  plastycznych, poznali ciekawych bohaterów książek, dowiedzieli się wielu nowych  i praktycznych rzeczy. Dzieci chętnie brały udział w poszczególnych zadaniach, praca w  grupach pozwoliła na lepsze poznanie siebie i swoich możliwości.  Uczniowie ( nawet ci stroniący wcześniej od książki) często i chętnie odwiedzali szkolną  bibliotekę, sięgali po kolejne tytuły z serii „Czytam sobie” i nie tylko. Różnorodne zabawy z  książką wpłynęły na poziom czytania w klasie 1b. Na zakończenie projektu uczniowie  biorący udział w akcji otrzymali pamiątkowe dyplomy – „Czyta sobie i jest super!” Było bardzo  ciekawie i bardzo wesoło. Namawiamy wszystkie dzieci  do czytania. Czytanie to świetna  zabawa i inwestycja w lepszą przyszłość!
                Małgorzata Moroz , Marlena Gibowska

MOJE BULLERBYN

W grudniu został rozstrzygnięty międzyszkolny  konkurs  plastyczny  „Moje Bullerbyn”. Organizatorem  wydarzenia skierowanego do uczniów zielonogórskich szkół podstawowych  była WiMBP Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży .Konkurs objęła patronatem Edyta Jungowska. Fundatorem nagród – audiobooka i pocztówki z autografem Edyty Jungowskiej było Wydawnictwo Jung -Off-Ska. Z naszej szkoły w  konkursie wzięło udział  12 uczniów. Prace konkursowe były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 2-5  i  6-8. Zadaniem uczestników było zilustrowanie ulubionej sceny z książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren w dowolnej technice plastycznej.
Nasi uczniowie spisali się fantastycznie!                                        Wśród uczniów klas 2-5  Kasia Foczpaniak z klasy 4b      i Oliwia Krupko z klasy 3b zdobyły wyróżnienia, natomiast w starszej grupie wiekowej I miejsce zdobyła Laura Wiktorska z klasy 7a, II miejsce Daria Tatarynowicz z 6c, a wyróżnienie Klaudia Strzała z klasy  7a. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a nagrodzonym składamy serdeczne  gratulacje.                                 Koordynatorką konkursu była Małgorzata Moroz.

 

                   

                                                                                                                      

„Mała książka – wielki człowiek”

To już kolejne spotkanie w bibliotece szkolnej w tym roku. Dzisiaj uczniowie klas pierwszych otrzymali wyjątkowy prezent. Instytut Książki, w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, przygotował dla uczniów klas pierwszych Wyprawki Czytelnicze. W skład wyprawek wchodzą: książka „Pierwsze abecadło” oraz broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów ”Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Projekt ma na celu rozbudzać w dzieciach miłość do czytania, zachęcić rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi. Książka zaprasza do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy, a następnie zdania, wiersze, a potem całe książki, takie jak ta, którą dzisiaj dostali. Okazuje się, że te 20 kilka liter, może opowiedzieć właściwe wszystko.
Życzymy naszym uczniom i ich rodzicom wspaniałej zabawy z książką. Zapraszam na przygodę z literaturą. Mam nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
                                                                         Małgorzata Moroz

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia, 16 listopada 2022 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział     w uroczystym pasowaniu na czytelników biblioteki szkolnej i zostali oficjalnie przyjęci do jej grona.                        To ważny dzień, na który uczniowie zawsze czekają  z utęsknieniem. Głównym celem uroczystości jest przede wszystkim wprowadzenie dzieci w zaczarowany świat bajek, baśni, opowieści, rozbudzenie chęci sięgania po książki, oraz pokazanie dzieciom biblioteki.       Pierwszaki uczestniczyły w przedstawieniu, przygotowanym na tę okazję przez uczennice z klasy 4b. Podczas części artystycznej,  dzieci  musiały się wykazać znajomością bajek i bajkowych postaci, z rozsypywanki literowej układały kolorowy alfabet, słuchały i zapamiętywały prośby książki. Na zakończenie spotkania, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki  i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i zakładki, a Królowa Książka  pasowała ich na czytelników biblioteki szkolnej.
                                                          

SMOCZE ŁZY

7 czerwca w naszej szkole został rozstrzygnięty szkolny konkurs dla klas czwartych pt.“ Legendy zielonogórskie. Smocze łzy”. Czwartoklasiści musieli wykazać się znajomością    legend     napisanych    przez          Jarosława          i Radosława Skorulskich.
Zwycięzcą w konkursie został Oliwer Blumkowski z klasy 4C, drugie miejsce zajęła Elena Kamińska z klasy 4B, a trzecią lokatę zdobyła Julia Sobień z klasy 4C.
Finał konkursu uświetniła obecność autora legend, pana Jarosława Skorulskiego, który opowiadał bardzo dużo ciekawych historii dotyczących bohaterów “Smoczych łez” oraz miejsc, w których rozgrywa się ich akcja. Można było się również dowiedzieć, gdzie na żywo da się spotkać smoka.
W czasie spotkania padło mnóstwo pytań dotyczących legend zielonogórskich. Pan Skorulski zapowiedział, że być może powstanie drugi tom… Też chętnie przeczytamy!