Archiwum kategorii: Aktualności

Andrzejki

Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki. Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. O ile dziś to walentynki uważamy na święto zakochanych, o tyle kilka dekad temu to św. Andrzej patronował pragnącym miłości pannom, zaś patronką chętnych na ożenek kawalerów była św. Katarzyna (4 listopada). Z biegiem czasu andrzejki wchłonęły obchody katarzynek, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami. Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno – andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. 
Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich do zabawy andrzejkowej online. Chcesz poznać jaki będzie Twój zawód, a może jesteś ciekawy/a imienia swojej żony czy męża? Szkolna wróżka wszystko przepowie 🙂       MIŁEJ ZABAWY!!

https://view.genial.ly/5fbebeb42d60f90d07536565/presentation-andrzejkowe-wrozby-su

OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.
Tegoroczna edycja odbyła się w nietypowych warunkach, bo na zasadzie zdalnej, w   dniach 17 – 20 listopada 2020 r. W Olimpiadzie naszą szkołę reprezentowały Wiktoria K. i Julia M. z kl.7b., które przygotowała nauczycielka biologii Pani Beata Stoncel. W dniu 17.11.2020 r. wszyscy uczestnicy pisali test z wiedzy, który wyłonił jedynie zwycięzcę Olimpiady. Pozostałe miejsca od 2-4 ex aequo zajęły 3 osoby, w tym reprezentantka naszej szkoły Wiktoria K. Walka była bardzo wyrównana. Żeby wyłonić uczniów, którzy zajęli miejsca 2 i 3, odbyły się 2 rundy dodatkowe. W ich wyniku uczennica naszej szkoły, Wiktoria K., zajęła 3 miejsce. Bardzo się cieszymy i gratulujemy Wiktorio !

KLUB PIRATA

Ahoj moja dzielna Załogo!!!                                                                             Już wkrótce na szkolne oceany powróci nasz świetlicowy “Klub Pirata”. Kapitan Marta, Szybcior Dzwoneczek oraz Brodaty Dżordż nie mogą się doczekać nowych wyzwań. Tymczasem powspominajmy wspaniałe chwile z powstania Klubu, pozytywnie narozrabialiśmy tego dnia w szkole, a to dopiero początek, aj-jaj!
Pamiętacie naszą przysięgę???                                                                   My, Piraci przysięgamy:                                                                    Odkrywać nowe krainy wiedzy,                                                            Ozłacać się przydatnymi umiejętnościami,                                       Nie zrażać się trudnościami,                                                                 Sypać z rękawa pomysłami                                                                          I integrować się z pozostałymi klasami!!!                                                                                       Do zobaczenia Załogo!!!
                             (wasz Kapitan) Marta Rybicka-Grzesiak

SŁOWEM MALOWANE

VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego “Słowem malowane”                                                                                                     Jest nam miło poinformować że wzięliśmy udział w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego “Słowem Malowane”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Pedagogiczną w Lidzbarku Warmińskim “Oranżeria Kultury”. W tym roku na konkurs wpłynęło aż 868 prac z 70 placówek w całej Polsce. Tegoroczna edycja była poświęcona twórczości Jana Brzechwy. Naszą szkołę reprezentował Hubert z 2 klasy, który zilustrował utwór “Na wyspach Bergamutach”. Hubert pracował starannie, wybrał ciekawe techniki, co możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach-dobra robota Hubercie, jesteśmy z Ciebie dumni!!!                                                                                                                                                        Marta Rybicka-Grzesiak                     “Na wyspach Bergamutach” Jan Brzechwa
Na Wyspach Bergamutach
Podobno jest kot w butach,
Widziano także osła,
Którego mrówka niosła,
Jest kura samograjka,
Znosząca złote jajka,
Na dębach rosną jabłka
W gronostajowych czapkach,
Jest i wieloryb stary,
Co nosi okulary,
Uczone są łososie
W pomidorowym sosie
I tresowane szczury
Na szczycie szklanej góry,
Jest słoń z trąbami dwiema
I tylko … wysp tych nie ma.

 

DZIEŃ PRAW DZIECKA

Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź.
Choć wiele się zmieniło w Polsce w podejściu do dzieci przez ostatnie sto lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni respektowane, a wiele osób uzależnia respektowanie praw od wypełniania przez dzieci obowiązków. Wciąż pokutuje przekonanie, że dzieci nie są jeszcze pełnoprawnymi ludźmi i dlatego prawa człowieka im w pełnie nie przynależą. Jest wprost przeciwnie! Prawa człowieka zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dotyczą każdej osoby od chwili narodzin, a jeszcze dodatkowo dzieci chronione są prawami zawartymi w uchwalonej dokładnie 26 lat temu Konwencji o Prawach Dziecka. Konwencja uchwalona z inicjatywy Polski, 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, została podpisana przez wszystkie państwa na świecie. Czy to znaczy, że prawa dziecka są respektowane? Niestety, w wielu zakątkach świata dzieci nie mają dostępu do edukacji, opieki medycznej, bezpieczeństwa i życia w pokoju, do schronienia, do ochrony przed wyzyskiem, do wolnego czasu i zabawy, do wyrażania własnych poglądów, do wolności.
Obowiązkiem nas dorosłych jest dążenie do tego, by prawa te były respektowane zarówno na naszym podwórku, jak i w najdalszych zakątkach Ziemi. Dzisiaj, na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a od zeszłego roku równie ustanowiony przez Sejm RP Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Chcielibyśmy, żeby był to dzień, w którym bardzo wyraźnie, a zarazem kompetentnie, przypominamy o tym, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, że prawa dziecka to nie jest jakiś przywilej, który dzieciom się należy, jak są grzeczne, one im się należą bo – tylko i aż – są dziećmi, są ludźmi .
Chcesz wiedzieć więcej, otwórz prezentację !!!

https://view.genial.ly/5fb6d59946fc9b0d210ed11c/presentation-dzien-praw-dziecka?fbclid=IwAR2Ltk8CWC4Yo5Z_S9AXfC0dv96bPYxM6tvDKfX50KWA19oGvGhKYCAO7kg

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Zapraszamy wszystkich- całą społeczność ZE nr 2 – do obchodzenia Światowego Dnia Życzliwości. W tym roku jest on nam wyjątkowo potrzebny. Jednym z wyzwań jest żółty ubiór w piątek 20.11 i poniedziałek 23.11- POKOLORUJMY razem ŚWIAT na żółto! Nietypowe święta warto obchodzić cały tydzień 🙂

Dzień tolerancji

Tolerancja to jedna z wartości, która w obecnych czasach jest tak samo cenna co też potrzebna. Dlatego od kilkudziesięciu już lat 16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Tolerancji. Święto stworzone po to, by zwrócić uwagę większej liczby ludzi na problem nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu. Data 16 listopada w przypadku tego święta nie jest przypadkowa. Tego dnia 1995 r. państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Dokument został przyjęty po zakończeniu Międzynarodowego Roku Tolerancji ustanowionego przez Zgromadzenie w 1993 r. z inicjatywy generalnej UNESCO.                                                           Czym jest tolerancja? W Deklaracji Zasad Tolerancji określono to w następujący sposób:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.”
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Działania na rzecz tolerancji w ramach obchodów skierowane zostały zarówno do placówek oświatowych jak i szerszego kręgu społeczeństwa. Głównym celem tego dnia jest uświadamianie społeczeństwa o niebezpieczeństwie związanego z konsekwencjami dyskryminacji. Ten czas może być też okazją do głębszej refleksji na temat nietolerancyjnych zachowań w wielu aspektach. Pomimo wielu prowadzonych inicjatyw na całym świecie, w XXI wieku nadal zdarzają się sytuacje, w których grupy będące mniejszością, są w dalszym ciągu dyskryminowane.

https://www.youtube.com/watch?v=W3Z-qMvrklU

Dzień postaci z bajek

Nie ma chyba dziecka, które nie kocha bajek. A skoro 5 listopada obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. nie mogliśmy odmówić sobie świętowania!                                  Kółko teatralne, złożone z uczennic i uczniów klasy 3C przygotowało spektakl pt. Zamieszanie w krainie bajek, który przedstawiło dla kilku klas 1. i 2. oraz dzieci ze świetlicy. Dowiedzieliśmy się, co by się stało, gdyby znane postaci z bajek postanowiły uciec do innych krain i kto może pomóc naprawić to zamieszanie.                                       Młodzi aktorzy dali z siebie wszystko, czego dowodem była wpatrzona widownia. 
Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli w większym gronie obejrzeć kolejny spektakl.

 

 

 

Opieka Świetlicy od 9.11.2020

Od 9 listopada 2020 r. do dnia 29 listopada 2020 r. uczniowie          klas I- III szkół podstawowych będą także uczyć się zdalnie.
W Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 listopada 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 jest napisane:
„§ 2c. Od dnia 9 listopada 2020 r. do dnia 29 listopada 2020 r. szkoła podstawowa oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej jest obowiązana prowadzić działalność opiekuńczą dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej „.
W związku z powyższym zapisem, bardzo proszę o informację,  które dzieci będą pod opieką świetlicy szkolnej od dnia 9 listopada 2020 r.
Proszę dzwonić w tej sprawie do sekretariatu szkoły lub pisać            na dzienniku elektronicznym do sekretariatu – Ewa Zaleska . Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego, co najlepsze, w tym trudnym dla nas czasie.
Dyrektor Szkoły Joanna Łyłyk